Ubezpieczenie zdrowotne po rozwodzie

Ubezpieczenie zdrowotne po rozwodzie: Co warto wiedzieć?

Rozwód to trudny okres, który wymaga podjęcia wielu decyzji, w tym tych związanych z zabezpieczeniem finansowym. Kwestie związane z ubezpieczeniem zdrowotnym często umykają uwadze byłych małżonków. W tym artykule wyjaśnimy, jakie są konsekwencje rozwodu dla Twojego ubezpieczenia zdrowotnego, czy możliwe jest ubezpieczenie byłego małżonka oraz jakie konsekwencje grożą za niewyrejestrowanie członka rodziny z ubezpieczenia. 

Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego.

Do ubezpieczenia zdrowotnego można zgłosić członka rodziny. Zgodnie z art. 5 pkt 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, za członka rodziny uważa się następujące osoby:

  • dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuka albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli uczy się dalej w szkole lub odbywa kształcenie w uczelni lub szkole doktorskiej – do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku,
  • małżonka,
  • wstępnych pozostających z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym;

Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego powoduje, że osoby te będą mogły nieodpłatnie korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej. 

Co się dzieje z Twoim ubezpieczeniem zdrowotnym po rozwodzie?

W związku z tym, że za członka rodziny nie jest uznawany były małżonek, ubezpieczenie zdrowotne po rozwodzie wygasa. 

Utrata ubezpieczenia zdrowotnego

Jeśli byłeś ubezpieczony jako członek rodziny przez małżonka, po rozwodzie tracisz to prawo. Były małżonek jest zobowiązany do wyrejestrowania Cię z ubezpieczenia zdrowotnego. 

Co w sytuacji utraty ubezpieczenia zdrowotnego?

Zatrudnienie

Najprostszym rozwiązaniem jest uzyskanie ubezpieczenia zdrowotnego przez uzyskanie zatrudnienia. 

Samozatrudnienie

Możesz rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, składki zdrowotne musisz opłacać samodzielnie.

Dobrowolne ubezpieczenie

Możesz także zgłosić się do ZUS i opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne samodzielnie.

Ubezpieczenie zdrowotne dzieci po rozwodzie

Rozwód nie wpływa w żaden sposób na ubezpieczenie zdrowotne dzieci. Dzieci pomimo rozwodu nadal mogą korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego rodzica. 

Co grozi za nie wyrejestrowanie byłego małżonka z ubezpieczenia?

Osoba, która nie dokonuje w terminie wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego podlega karze grzywny, co oznacza że były małżonek który nie dopełni tego obowiązku może spotkać się z negatywnymi konsekwencjami. 

Ubezpieczenie zdrowotne a alimenty.

Zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 33 ustawy o obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby uprawnione do świadczeń alimentacyjnych na podstawie ugody sądowej lub prawomocnego orzeczenia sądu niepodlegające obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu. Oznacza to, że alimenty wypłacane na innej podstawie niż ugoda sądowa lub wyrok sądu, czyli np. ustne porozumienie byłych małżonków, nie powodują powstania tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego.

FAQ: Najczęściej zadawane pytania

Czy rozwód wpływa na moje ubezpieczenie zdrowotne?  

Jeżeli byłeś zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez małżonka, po uprawomocnieniu wyroku rozwodowego, tracisz prawo do ubezpieczenia. 

Co zrobić, jeśli nie mam ubezpieczenia zdrowotnego po rozwodzie? 

Masz kilka opcji: zatrudnienie, samozatrudnienie lub dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w ZUS.

Podsumowanie

Rozwód może znacząco wpłynąć na możliwość korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej. Warto znać swoje prawa, aby zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę w trudnym okresie. Jeżeli potrzebujesz indywidualnej porady prawnej, skontaktuj się z naszą kancelarią. Pomożemy Ci zrozumieć, jak radzić sobie z kwestiami ubezpieczeniowymi po rozwodzie.

Planujesz rozwód lub potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z alimentami i ubezpieczeniem zdrowotnym? Skontaktuj się z naszą kancelarią już dziś, aby otrzymać profesjonalną poradę prawną!

Agata Urban-Brodowska
Latest posts by Agata Urban-Brodowska (see all)