Jak uzyskać odszkodowanie od Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku?

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo ochrony środowiska wokół lotnisk ustanawia się strefę ograniczonego użytkowania. W związku właśnie z utworzeniem takiej strefy, właściciele działek, które są w niej położone mogą domagać się odszkodowania za spadek wartości nieruchomości i nadmierny hałas oraz zwrotu kosztów poniesionych na nakłady związane z dodatkową ochroną akustyczną (a więc przykładowo: wymiana okien na takie o podwyższonej dźwiękoszczelności, wymiana drzwi, wyciszenie mieszkania). Nakłady na tą dodatkową ochronę akustyczną nie muszą być rzeczywiście poniesione, aby żądać ich zapłaty. Wystarczy, że zostanie wykazane, jaka kwota musiałaby być przeznaczona na ten cel.

Uchwałą z dnia 29 lutego 2016 roku w sprawie  utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania wokół Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku Sejmik Województwa Pomorskiego utworzony został Obszar Ograniczonego Użytkowania i w ciągu dwóch lat od jej podjęcia można zgłaszać swoje roszczenia do Lotniska. Trzeba się więc spieszyć, gdyż okres ten upływa z końcem marca 2018 roku.

Aby rozpocząć procedurę zgłaszania roszczenia do lotniska, w pierwszej kolejności należy się upewnić, czy nasza działka leży w strefie ograniczonego użytkowania. Następnie, konieczne jest przygotowanie wezwania do zapłaty. W wezwaniu tym należy określić dokładnie nieruchomość, trzeba również podać kwotę, której się domagamy oraz wyjaśnić, jak została ona ustalona. Jeśli lotnisko, po otrzymaniu wezwania, nie będzie chciało zawrzeć ugody, kolejnym krokiem będzie skierowanie sprawy do sądu.

Agata Urban-Brodowska
Latest posts by Agata Urban-Brodowska (see all)